logo klubu

Vojensko - historický klub Erika Brno

 

Dělostřelecký výcvik s 25-pdr kanóny

   O Velikonočním víkendu jsme se společně s ostatními členy sdružení "Benešovi muži" zůčastnili netradiční akce v Belgii. Na pozvání tamního klubu "1st Belgian Field Battery" a pod dohledem zkušených britských instruktorů z klubu "The Garrison" jsme prodělali základní výcvik v obsluze polních děl 25-pdr ve velmi zajímavém prostředí prvoválečného fortu u vesnice Liezele.
    Konstrukce kanónové houfnice Ordnance Quick Fire 25-pounder pochází už z 20. let minulého století, přičemž první kusy byly zařazeny do výzbroje britské armády až těsně před začátkem druhé světové války. O kvalitě zbraně svědčí i to, že v bojových jednotkách Velké Británie vydržely tyto kanóny až do 60. let, v některých armádách pak slouží dodnes. Dělo ráže 87.6 mm tvořilo páteř britského polního dělostřelectva a používalo se jak pro palebnou podporu pěších jednotek, tak i v boji proti tankům. Kanón střílel děleným střelivem, tj. projektil a výmetná nálož byly odděleny a nabíjely se zvlášť. Vycvičená obsluha byla schopna dosáhnout poměrně vysoké kadence, až 8 ran/min. Kanón byl schopen střílet jak spodní, tak horní skupinou úhlů a dokázal tak plnohodnotně plnit i funkci houfnice. Možnost střelby proti tankům z něj pak činila skutečně univerzální zbraň. Další informace o dělu naleznete například zde.
    Samotný výcvik byl zaměřen na zvládnutí základních dovedností členů obsluhy děla, zaměřování děla pro nepřímou palbu dle pokynů řídícího stanoviště baterie a spolupráci mezi děly v rámci baterie. Zvládnutí všech těchto bodů výcviku během dvou dnů nebylo jednoduché, ale myslím, že jsme neudělali československým dělostřelcům ostudu a v rámci možností se toho hodně naučili. Velký dík za to patří samozřejmě našim hostitelům i instruktorům. Jejich péče byla po všech stránkách vzorná.
    V sobotu jsme se ještě v městečku Puurs zúčastnili s našimi belgicko-britskými spojenci pietního aktu u místního pomníku obětem válek, kde naše kompaktní jednotka 20ti Čechoslováků s praporem vzbudila zasloužený ohlas.

Text Petr Březina, foto David Maršálek

Reportáž belgické televize RTV o akci naleznete zde:

FOTOGALERIE

 

[ Zpět ]
 

NAVRCHOLU.cz

 

Vojensko - historický klub Erika Brno, Viniční 136, 615 00 Brno
 
webmaster@militaryclub.info

© 2012 VHK Erika Brno - všechna práva vyhrazena.