logo klubu

Vojensko - historický klub Erika Brno

„Den Sil podpory a výcviku CIHELNA 2004 Králíky“
ve dnech 20. – 22. srpna 2004

O čem bude bojová ukázka na letošní akci CIHELNA 2004?

…severní hranice Republiky československé, září a říjen 1938…
Boj se Sudetoněmeckým Freikorpsem (SdFK), nasazení čs. četnictva a armády...

V první části hodinového představení uvidí diváci rekonstrukci a zobrazení reálné situace, která v roce 1938 v československo-německém pohraničí skutečně panovala. Děj začíná ještě před vypuknutím otevřeného nepřátelství, tedy scénami z běžného mírového života. Z uniformovaných složek zde vystupují především příslušníci finanční stráže. Po eskalaci napětí přicházejí na scénu jednotky Stráže obrany státu (SOS) a také příslušníci Sudetoněmeckého Freikorpsu, kteří po střelbě na letadlo četnické letecké hlídky přecházejí do útoku proti celnici a družstvu SOS. Napadeným přijíždí na pomoc četnická asistence, útočníkům pak přichází posily z Říše. Až zásah motorizovaného asistenčního oddílu československé armády znovu obnoví pořádek. Politická situace se stále vyhrocuje – přichází všeobecná mobilizace čs. branné moci. Je 23. září 1938. Horečně se dokončují obranná opatření na čs. straně hranice, přicházejí další posily, naváží se další materiál a munice, dokončují se překážky…

…Až do tohoto okamžiku děj zobrazuje události, ke kterým skutečně docházelo…
Fiktivní boj mezi německou Wehrmacht a československou armádou

Z rozhodnutí politických představitelů státu k boji nedošlo. Proto můžeme pouze předpokládat, jak by se mohl vojenský konflikt vyvíjet. Podle tehdejších zásad vedení boje by mohl být jeho průběh takový, jak ho diváci uvidí ve druhé části bojové ukázky – fikci …
Po dělostřelecké a letecké přípravě vyrazí přes zadýmené bojiště průzkumný odřad se ženisty, v krátkém boji rozpráší zbytky československých jednotek před hlavním obranným postavením a po dosažení linie překážek v nich začnou ženisté budovat průchody. Těmi pak skupinky úderných jednotek pronikají až k objektům stálého opevnění, které se snaží pomocí silných náloží umlčet a oslepit. Zálohy prvosledových jednotek čs. armády v následném protiútoku sice ženisty od objektů vytlačí, ale pak musí ustoupit pod tlakem hlavních sil německé Wehrmacht – množstvím obrněných kolopásových transportérů s pěchotou, které kryje intenzívní palba protitankových a protiletadlových děl vedená na sruby a lehké objekty opevnění. V tuto chvíli se zdá, že boj skončí porážkou obránců… Přichází však zvrat, kterých je ve válce mnoho. Nepřítelem již odepsané bunkry obnovují svoji palbu, jejíž účinky okamžitě mění poměry na bojišti. Ukazuje se, že ani nálože ženistů, ani přímá palba děl nestačila k umlčení srubů. 
Do okolí bunkrů znovu dopadají dělostřelecké granáty, tentokrát však z čs. strany – palbu řídí čs. dělostřelečtí pozorovatelé přímo na vlastní objekty. Proti betonu je účinek dělostřeleckých granátů opět mizivý, zato si vybírají četné oběti mezi německými ženisty stále se snažícími o vyřazení bunkrů z boje. Československé polní jednotky přecházejí do protiútoku, podporovány obrněným automobilem OA vz. 30 a lehkým tankem LT vz. 38. Němečtí vojáci se snaží uniknout ze smrtící pasti, jíž se stalo toto bojiště – z obou stran jsou postřelováni zbraněmi z pevností a čelně vytlačováni manévrujícími čs. jednotkami. Obsluhy německých těžkých zbraní se snaží krýt ústup a jejich palba si vyžádá mezi Čechoslováky těžké ztráty. Ale tento protiútok již nemůže nic zastavit. Snad až státní hranice, jejíž dosažení je symbolickým zakončením celého boje a obnovením státní suverenity…

Ukázku předvede více než 200 dobově uniformovaných a vystrojených herců – členů více než 35 klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek.

[ Zpět ]

NAVRCHOLU.cz

 

Vojensko - historický klub Erika Brno, Viniční 136, 615 00 Brno
webmaster@militaryclub.info

© 2004 - VHK Erika Brno - všechna práva vyhrazena.