logo klubu

Vojensko - historický klub Erika Brno

 

Den uniformovaných sborů Kroměříž

Na pozvání Technického muzea Brno jsme se v říjnu 2017 zúčastnili s naším historickým pásovým transportérem Universal Carrier Mk.III "Drsňák" pravidelné akce Den uniformovaných sborů, pořádané na Hanáckém náměstí v Kroměříži spolkem Biskupští manové, městem Kroměříž a TM Brno. Kromě armád z různých dějinných epoch zde byly k vidění i uniformy hasičů, celníků, policistů i četníků.
My jsme představovali příslušníky průzkumné čety motopraporu Československé samostatné obrněné brigády z doby obléhání přístavu Dunkerque na přelomu let 1944/45. Kromě "Drsňáka" byl na akci přítomen i další historický pásový stroj, replika tančíku československé výroby Praga AH-IV-R v markingu Rumunské královské armády. Po statické prezentaci měli pak diváci možnost vidět oba stroje i během dynamické ukázky na blízkém polygonu, "Drsňáka" pak i při průjezdu centrem města, což byl zážitek nejen pro ně, ale i pro nás.
Akci zpravodajsky pokrýval Český rozhlas, který celý den vysílal ze svého mobilního studia na náměstí v rámci pořadu Dvojka na cestách. Interview s moderátorem Václavem Žmolíkem o historii našeho carrieru nám následně přineslo nejpříjemnější překvapení dne, setkání s panem Pečinkou, který slyšel náš rozhovor v rádiu, opustil sobotní oběd a jel 50 kilometrů daleko jen proto, aby se s námi setkal.
Pan Jan Pečinka je totiž skaut tělem i duší, který měl to štěstí, že se v 90. letech setkal na Jamboree v Holandsku osobně s Otmarem Olivou st., otcem známého sochaře téhož jména, také skautem a v době války příslušníkem československé zahraniční armády a velitelem obrněného transportéru Universal Carrier číslo T340185 s nápisem SKAUT-JUNÁK na blatníku, čili našeho "Drsňáka"! Právě o této zajímavé historii vozidla a jeho osádky jsme hovořili v rozhlase a pan Pečinka nám obratem přivezl ukázat starou skautskou kroniku z roku 1994 s přípisem a vlepenou fotografií Otmara Olivy i jeho carrieru po příjezdu do Československa na jaře 1945. Svět je prostě malý, média mocná a přesně takové momenty dávají našemu snažení o připomenutí vojenské historie smysl.
Bylo to velmi příjemné setkání s noblesním pánem a hezká tečka za povedenou akcí. Děkujeme organizátorům za pozvání i perfektní zázemí a těšíme se na další ročník.


Petr Březina

FOTOGALERIE

02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 

[ Zpět ]
 

NAVRCHOLU.cz

 

Vojensko - historický klub Erika Brno, Viniční 136, 615 00 Brno
 
webmaster@militaryclub.info

© 2018 VHK Erika Brno - všechna práva vyhrazena.