logo klubu

Vojensko - historický klub Erika Brno Home
 Stanovy
 Sekce
 Expedice
 Akce
 Časopis
 Zajímavosti
 Odkazy
 English

 Audio+video  Kniha návštěv

Někde na Donu

Jeden ze známých vojevůdců prohlásil, že válka je nepřetržitý sled omylů a chyb a vyhraje ten, kdo jich udělá méně. Tento citát platí nejen pro válku, ale i pro jednotlivé bitvy a dokonce může platit i pro střetnutí několika vojáků. Následující příběh, tento citát potvrzuje.

Někde na východní frontě je Wehrmacht vytlačována Rudou armádou na západ. Marně se snaží někde zachytit a při jednom ústupu se mohl odehrát i tento příběh:

Po tvrdých obranných bojích ... ... vedených všemi dostupnými prostředky ... ... až do pozdního večera,
konečně nastal na chvíli klid. Němečtí vojáci se narychlo zakopali nedaleko elektrárny a a vyslali na hlídku dva mladší vojáky.
Ti si své hlídkové stanoviště zřídili nedaleko dvou zničených haklů a u maskované zamljanky. V domnění, že jsou od fronty daleko, jeden vojín šel odpočívat do zemljanky a druhý si začal čistit zbraň. Za jiných okolností chvályhodná činnost, ale v žádném případě ne na hlídce!
Rusové, ale potřebují zjistit jak pevná je německá obrana a vysílají zkušené dobrovolníky na průzkum. Dohled nad nimi má politruk. Němec, zaujatý svou činností si ničeho nevšimne a tak ho smrtící kulka překvapí a a ukončí jeho mladý život.
"A teď rychle! Třeba má u sebe něco, co by se hodilo!" Druhý voják na hlídce je vyburcován! Stala se chyba, ale ještě není vše ztraceno! Hlavně zachovat klid a a ve správném okamžiku to zmáčknout. Mazáci dobře věděli proč mu dávají s sebou ruskou zbraň se 71náboji!
"Kamarád z hlídky je mrtvý, ale i tento Ivan to má již za sebou." "Ani tento Ivan nám škodit nebude." "U mrtvého politruka nic zajímavého, kromě stranické legitimace, není!"
"Co se to tu děje?! Máš známku od mrtvého? Seber se a pojď se mnou, všichni se stahujeme dál na západ!" "Překvapili nás, ale už je po všem!" "Hnusné místo, už abychom byli odsud pryč!" pomyslí si Němec, který je rád, že to přežil.

 

NAVRCHOLU.cz

[[Home] [Stanovy] [Sekce] [Expedice] [Akce] [Klubový časopis] [Zajímavosti] [Odkazy]]
[[Audio+video] [Kniha návštěv]]

Vojensko - historický klub Erika Brno, Viniční 136, 615 00 Brno
webmaster@militaryclub.info

© 2004 - VHK Erika Brno - všechna práva vyhrazena.