logo klubu

Vojensko - historický klub Erika Brno

Sekce Historické jednotky a rok 2004

MURMANSK Rok 2004 začal pro sekci Historické jednotky pozvolna. První akcí, byla společná výcvikově – bojová akce konaná v únoru nedaleko Příboru. Zorganizovali jsem si ji sami a zúčastnili se jí skoro všechny jednotky organizované v klubu tj. německé z Brna a Kopřivnice, britská a ruská. Akce to byla náročná, protože se jednalo o dvoudenní boj v zimních podmínkách. Jak takový boj probíhal si můžete přečíst v článku „4th BATT. of MUSKETEERS brání MURMANSK“.
Pak nastal chvíli klid. Tedy pro řadové členy jednotek. Někteří velitelé a další jednotlivci už v té době začali připravovat akce, které jsme sami organizovali a nebo akce, kde jsme byli výraznými spoluorganizátory. Jednalo se o další ročník „Vylodění“, „Cihelny“ a nová akce, konaná ve vyškovském vojenském prostoru pod názvem „Dukla 1944“.
BRATISLAVA 2004 Spřáteleným klubem ze Slovenské republiky jsme byly požádáni, abychom pomohli ztvárnit obranné boje v okolí Bratislavy. A tak se obě německé jednotky a část ruské jednotky začátkem dubna vypravila do zahraničí. Líčeni peripetií s výdejem tzv. Zprievodného zbrojného listu“ by vydalo na celou stranu. Naštěstí se vše podařilo a tak jsme se mohli zúčastnit v plné (palebné) síle. Organizátor akce se o nás skvěle postaral a to nám dalo zapomenout na problémy na úřadech. Fotoreportáž z akce může vidět na stránce pod názvem „Někde na Donu“.
VYLODĚNÍ 2004 Koncem června jsme si zorganizovali tradiční akci „Vylodění“. Pro diváky jsme přichystali novinky. Především to byla zmenšená kopie výsadkového člunu a také jsme přichystali netradiční ukázku a to boj Britské královské armády s Japonskou císařskou armádou. Další ukázky byli již tradiční – vylodění spojenců a pokus Rudé armády překročit Dněpr. I přes částečnou nepřízeň počasí se všechny tři bojové ukázky vydařily. Ostatně to si můžete přečíst a prohlédnout na fotografiích na stránce o „Vylodění“.
Přes prázdniny jsme si dali odpočinek, abychom se připravili na množství ukázek konajících se v rozmezí srpen – říjen.
OPAVA 2004 Týden před akci "Cihelna" se v Opavě konala vzpomínková akce, která připomínala jak mobilizaci v roce 1938, tak i osvobození Ostravy v roce 1944. Této akce se zúčastnili převážně příslušníci jednotky z Kopřivnice a Československé jednotky.
Na pár snímků se můžete podívat zde.
CIHELNA 2004 Koncem srpna jsme se již účastnili sedmého ročníku akce „Cihelna“. Německá jednotka tam plnila roli velitelské jednotky a jednotlivý členové se podíleli na organizaci jako např. vrchní velitel německých sil, náčelník MTZ historických jednotek, zbrojíř apod. Na první pohled to byla tradiční akce – boj o opevnění v roce 1938, ale objevilo se spoustu novinek. Především československý lehký tank vz.38, německý 8tunový dělostřelecký tahač, 5 haklů atd. Pro většinu účastníků to byla náročná akce, ale odměnou jim bylo ocenění od návštěvníků a dokonce od ministra obrany.Fotografie z akce „Cihelna 2004“ si můžete prohlédnout zde.
SNP 2004 Hned následující týden německé jednotky a ruská jednotka opět vyráží na Slovensko, účastnit se oslav 60.výročí Slovenského národního povstání. Vybavení evropskými zbrojními průkazy nám značně usnadňuje cestu. Dvě bojové ukázky jsou na různých místech a jako tradičně je o nás výborně postaráno.
Zde se můžete podívat na pár fotografií.
VYŠKOV 2004 Po pár volných týdnech, které jsme měli po akci „SNP“ a které jsme vyplnili ošetřováním výzbroje a výstroje, neboť na všech akcích bylo počasí příznivé jen tak z 50%, jsme se zúčastnili akce ve vyškovském vojenském prostoru pod názvem „Dukla 1944“. Z pohledu brněnské části německé jednotky, tak ani nešlo o účast, jako zase o spoluorganizování. Přestože na organizaci této akce bylo minimum času, podařilo se ji zvládnout, tak že se bavili diváci i účastníci.
Podívejte se na fotografie z akce které poskytl Petr Jelínek
DUKLA 2004 Poslední velkou akcí, které jsme se zúčastnili, byly oslavy 60. výročí Karpatsko – dukelské operace konané přímo na místě samém - v „Údolí smrti“ a na výšině „Obšár“ v Dukelském průsmyku. Náročnost předchozích akcí, zejména u německé jednotky, se podepsala na počtu účastníků. A tak z brněnské části se jednalo sice o kvalitní, leč nepočetnou skupinu. A jako již na každé letošní akci počasí vyšlo jen z 50%. Na páteční ukázku bylo nádherně, ale celou sobotu intenzivně pršelo. I když „doboví vojáci“ o svoji výstroj a výzbroj dbají, přesto zbraně místy dostali slabou rez, historické kožené věci popraskaly a látkové uniformy změnilo bláto k nepoznání. Počasí bylo pravé „dukelské“, ale přesto přišlo množství diváků, kteří naše zobrazení historie ocenili.
A zde je několik obrázků z akce.
Při pohledu zpět, musíme konstatovat, že rok 2004 byl pro historické jednotky našeho klubu velmi náročný. Účastnili jsme se 7 akcí, z toho jsme si dvě plně zorganizovali, na organizaci dalších dvou jsme se významně podíleli a na většině zbylých akcí jsme plnili samostatné úkoly v rámci scénáře. Už teď začínáme mít obavu z roku 2005, protože se na mnoha místech bude slavit 60.výročí konce Druhé světové války …

Jiří Kučera

Fotografie poskytli členové a příznivci VHK Erika Brno

[ Zpět ]
 

 

NAVRCHOLU.cz

 

Vojensko - historický klub Erika Brno, Viniční 136, 615 00 Brno
 
webmaster@militaryclub.info

© 2004 - VHK Erika Brno - všechna práva vyhrazena.