logo klubu

Vojensko - historický klub Erika Brno 

EXPEDICE CHORVATSKO 2001
Námořní vojenské bunkry v Chorvatsku

 Home
 Stanovy
 Sekce
 Expedice
 Akce
 Jednotky
 Časopis
 Zajímavosti
 Odkazy
 Odkazy
 English

 Audio+video  Kniha návštěv

Zátoka v které jsme absolvovali potapěčský kursLetos v létě jsme absolvovali potápěčský kurs v Chorvatsku. Na našich stránkách jste se mohli dočíst o tom, jak se tam část naší pětičlenné skupiny dopravila. V tomto článku se dovíte něco málo o potápění a hlavně o tom, že v Chorvatsku jsou zajímavé vojenské námořní stavby.
Potápěčský kurs probíhal na ostrově Brač. Výcvik vedl zkušený instruktor Otto a díky jeho trpělivosti a klidu jsme ho všichni zvládli. A vězte, že to není jednoduché i když, jak Otto tvrdil, jde hlavně o psychiku. 

Po absolvování výcviku jsme si mohli zaplatit volitelné výlety s potápěním. Jeden jsme měli k vraku,Potápění pravděpodobně nákladního člunu, který byl v hloubce asi 20m. Další výlet byl na bývalou ponorkovou základnu, která se na tomto ostrově nachází. Jedna skupina se tam vydala potápět, zatímco druhá se rozhodla, že základnu dosáhne po souši. Tvrdili nám, že tam žádná cesta nevede, ale to nás nemohlo odradit. Podle velmi nepřesné mapy jsme se tedy vydali v tropickém počasí udaným směrem. Popis cesty by vydal minimálně za článek a tak ho raději přeskočím. Ponorková základna je asi z padesátých let a nachází se v malé zátoce. Na povrchu jsou tři domky a bunkr chránící vchod do nitra hory, kde je ukryto to nejdůležitější. Uvnitř hory jsou vylámány sály pro ubytování mužstva, umývárny, WC, sklady, místnost pro odsolování mořské vody Prodírali jsme se "tropickou džunglí" (na ostrově Brač je obecně problém s pitnou vodou) a několik nouzových výstupů. Chodby a sály jsou vybetonovány, ale některé boční chodbičky nebyly dokončeny a jsou pouze hrubě vylámány ve skalním masívu. Základna nebyla asi dlouho používána, ale přesto zde zůstalo vybavení umýváren a část zařízení na odsolování mořské vody. Komplex je to poměrně rozsáhlý a projití zabere nějaký čas. Zajímavé je, že i když se nachází u moře, není uvnitř vlhko. Na povrchu je také nádrž na dešťovou vodu a betonové posty pro protiletecké kanóny.

Další námořní bunkry, které jsme měli možnost navštívit jsou na ostrověPancéřové dveře únikové chodby IŽ. Jedná se o protiletecké bunkry pro menší námořní plavidla (asi do velikosti korvety). Na ostrově Iž jsou tři a my jsme navštívili dva. I tyto bunkry jsou už rovněž opuštěné a slouží jako útočiště rybářům, motorovým člunům a menším plachetnicím. Rozměry jsou přibližně tyto: délka asi 100m, šířka 12m, výška nad hladinou asi 15m a hloubka vody je asi 6m. Když jsme procházeli tyto bunkry, tak jsme nenalezli žádné prostory pro ubytování a podobná zařízení, které by svědčila o tom, že se nejedná jenom o protiletecký kryt. Každý bunkr je vybaven pouze boční ústupovou chodbou, kde je zachována vzduchotechnika, filtrovna a část elektroinstalace.
Ponorková základna i protiletecké bunkry jsou zajímavé vojenské stavby, které jsou postaveny v dobré kvalitě. Pokud se budete nacházet někde poblíž, jistě stoji zato tyto bunkry navštívit.

Zpracoval: Jiří Kučera

Prohlédněte si video z námořního bunkru!
Fotografie si prohlédněte
v naší fotogalerii!!
Exkluzivní video z potápění si prohlédněte zde!!
Přečtěte si článek "Žigulem do Chorvatska aneb cesta tam a zase zpátky"!
 

NAVRCHOLU.cz

 


[[Home] [Stanovy] [Sekce] [Expedice] [Akce] [Historické jednotky] [Klubový časopis] [Příručky] [Odkazy] [Kontakty] [Audio+video] [Kniha návštěv]]

Vojensko - historický klub Erika Brno, Viniční 136, 615 00 Brno
vhk-erika@email.cz

© 2001 - VHK Erika Brno - všechna práva vyhrazena.