logo klubu

Vojensko - historický klub Erika Brno



 Home
 Stanovy
 Sekce
 Expedice
 Akce
 Jednotky
 Časopis
 Zajímavosti
 Odkazy
 Odkazy
 English

 Audio+video  Kniha návštěv



Právní poradna

Právní zástupce VHK Erika Brno odpovídá na nejčastější dotazy z oblasti vojenské historie a činnosti vojensko-historických klubů.

Vážení čtenáři a příznivci vojenské historie, chcete - li se z uvedené oblasti na něco zeptat, nebo Vás vážně trápí některé dotazy, které podle Vás patří na tuto stránku, zašlete Váš dotaz pomocí našeho formuláře. Pokud si z osobních důvodů nepřejete, aby byla uvedena Vaše adresa, stačí se o tom zmínit a Váš podpis bude uveden do obecného tvaru (například: N.T.).


FORMULÁŘ

 

   Jméno, adresa:

   Email:


Text dotazu:

 


 

Za předpokladu, že otázka bude položena obecně, tzn. právní zástupce se nebude vyjadřovat ke konkrétním případům, které neřeší, bude zveřejněna odpověď na tomto místě. Redakce si vyhrazuje právo nepostoupit dotazy, které se netýkají činnosti z oblasti vojenství či problematiky z oblasti klubů vojenské historie či zcela anonymní a nesrozumitelné.
Zveřejněné odpovědi vyjadřují pouze názor VHK Erika Brno a mají tudíž jen informativní charakter. V žádném případě nemohou sloužit jako právní podklad v případném soudním či správním řízení nebo jiných sporech.

Dotazy:

8.1.2014
Dobrý den, dotaz ke koupi znehodnocené zbraně. Mám možnost koupit válečný samopal úředně znehodnocený na Slovensku dle starého zákona (lze sundat zásobník, pohyblivé části, rozebiratelný), vyjde tam levněji než u nás. Lze tento samopal bez problémů dovézt k nám a uznávají u nás znehodnocení na Slovensku? Děkuji za odpověď
Pruša

ODPOVĚĎ

20.11.2013
Dobrý den, chci se zeptat, jaká je situace při prodeji znehodnocených zbraní do zahraničí soukromou osobou - je toto nějak omezeno ze strany našeho práva? Předem děkuji a přeji hezký den.
Jakub Mourek

ODPOVĚĎ

06.02.2011
Zdravím, na akcii Korsunská kapsa som použil prvýkrát moj expanz, no bolo mi povedané, že napriek tomu, že na Slovensku by to bolo v poriadku, v Českej republike sa nenachádza velmi v zhode s tuzemskými zákonmi a počul som, že na legálne používanie expanzov cudzincami v ČR treba vybaviť akýsi dokument na Ministerstve zahraničných vecí ČR. Preto vás prosím o pomoc a informácie potrebné k náprave vzniknutej situácie. Dakujem veľmi pekne.
Kamil Spišák

ODPOVĚĎ

27.05.2010
Dobrý den! Chtěl jsem se zeptat, jak je to s prodejem znehodnocených zbraní. Zda se můžou prodávat nebo je na to potřeba povolení. Děkuji za odpověď.
Marcel Culík

ODPOVĚĎ

15.05.2010
Mám 10ks zbraní v certifikované skříně na zbraně. Rád bych sbírku ale ještě rozšířil, maximálně do 20ks. V § 58 zákona o zbraních je psáno, že mezi 10-20ks zbraní musím míti již trezor bezpečnostní třídy I, tedy mnohem dražší zařízení. Známý, který pracuje v obou zabezpečení a trezorů mi řekl, že do 20ks zbraní to lze řešit nákupem ještě jedné skříně a zbraně rozdělit (tedy maximálně 10 a 10) a přesto to není nezákonné, přímo to neodporuje zákonu a tudíž případná kontrola od PČR by se měla obejít bez následků. Prosím o Váš názor. Děkuji za odpověď.
František Kalát

ODPOVĚĎ

22.02.2002
Jakým způsobem může být potrestána osoba vystupující v dobové ukázce s ostrou zbraní-cvičná munice (mosin 1891) s patřičnými doklady, ale organizátor nesplní podmínku zákona tj. oficiálně povolená střelnice a dojde ke kontrole ze strany policie ČR. Je organizátor trestně odpovědný za neupozornění (zamlčení této informace) na tuto skutečnost a následným pořádání akce? 
Petr Papoušek

ODPOVĚĎ

20.01.2002
Jsem vlastníkem znehodnoceného PPŠ41 řezem, je možné tuto zbraň převést do zbraní upravených pro divadelní a filmové účely, kdo může tuto úpravu udělat, co všechno je třeba proto udělat.
Aleš Moravec

ODPOVĚĎ

29.10.2001
Kterým zákonem či vyhláškou se řídilo znehodnocování střelných zbraní před 1.9.1996 a jak současná právní úprava řeší otázku zbraní znehodnocených podle tehdy platnych předpisů, tedy způsobem neodpovídajícím dnešní vyhlášce?
Jiří Brožík

ODPOVĚĎ

14.9.2001
Dobrý den, můj dotaz se týká funkčních kopií historických křesadlových zbraní. Jde mi zejména o ty zbraně, které jsme si sami, takříkajíc "podomácku" vyrobili. Musí na nich při jejich používání na veřejných akcích být tormentační značka? Je vůbec zákonem povolené podomácku si takovou zbraň vyrobit? Může se s nimi do zahraničí?
Martin Fabian, Praha

ODPOVĚĎ

20.7.2001
Co to je veřejná a neveřejná produkce, vystoupeni či představení v podobě bojových ukázek ? Jakým způsobem se ohlašuji akce tohoto typu a komu?
Redakce internetu

ODPOVĚĎ

20.7.2001
Jaké platí právní normy pro znehodnocování zbraní ve vztahu k prováděným oficiálním znehodnocením před rokem 1993 pro sběratelské a filmové účely?
Redakce internetu

ODPOVĚĎ

17.7.2001
Vyskytují se obecné problémy a diskuse ohledně užívání vojenské symboliky německé a sovětské armády z doby II. světové války s poukazováním na trestní zákon. Na základě čeho, kde a za jakých podmínek je možno tyto znaky armád, především na stejnokrojích a vozidlech užívat, vzhledem k tomu že jsou jako vojenské dobové značení zcela běžně v prodeji takřka ve všech armyshopech v ČR i v zahraničí?
N.T.

ODPOVĚĎ

12.7.2001
Na historických bojových ukázkách je všeobecný zájem o využití automatických dobových zbraní, které je však podle zákona 288/1995 Sb. podmíněno získáním tzv. výjimky. Jakou cestou takové udělení získat a jak by tento proces měl probíhat? Jaká by měla být kritéria hodnocení rozhodujícího úředníka?
Jiří Kučera, Brno

ODPOVĚĎ

NAVRCHOLU.cz

 

 

[[Home] [Stanovy] [Sekce] [Expedice] [Akce] [Historické jednotky] [Klubový časopis]
[Příručky] [Odkazy] [Kontakty] [Audio+video] [Kniha návštěv]]

Vojensko - historický klub Erika Brno, Viniční 136, 615 00 Brno
vhk-erika@email.cz

© 2000 - 2014 VHK Erika Brno - všechna práva vyhrazena.